Europoslanci žádají 30% cíl pro obnovitelné zdroje k roku 2030

19. 7. 2016 Energetika

Na červnovém plenárním zasedání Evropský parlament přijal jednostrannou rezoluci, v níž vyzývá Evropskou komisi, aby přijala závazný celoevropský cíl pro spotřebu elektřiny z obnovitelných zdrojů (OZE) ve výši 30 % k roku 2030. Jednotný cíl by měl být dosažen díky stanovení vyšších závazných cílů i pro jednotlivé členské státy. 

Zmíněná iniciativa poslanců není první svého druhu. Stejný požadavek už europoslanci jednou vznesli směrem k předešlé Komisi, vedené José Manuelem Barossem. Mezitím proběhly volby, změnilo se složení jak Parlamentu, tak Komise, postoj obou institucí k cíli pro OZE se však v základě nezměnil: Komise nezpochybnila 27% cíl schválený v Rámci pro klima a energetiku do roku 2030 a EP dál požaduje jeho zvýšení. Právě proto nyní EP odhlasoval stejný požadavek i pro Komisi pod vedením Clauda Junckera.

Přijatá rezoluce nemá žádné bezprostřední důsledky pro členské státy, je pouze pozicí Evropského parlamentu určenou pro Evropskou komisi, která podává legislativní návrhy. 

Čtěte také: 

Spojte se s námi

Podporujeme obnovitelné zdroje energie, řešíme právní agendu desítek klientů - výrobců elektřiny a tepla, investorů projektů na výrobu zelené elektřiny i obchodníků s elektřinou. Kontaktujte nás.

Ozvěte se nám