English Stali jsme se součástí konsorcia Frank Bold
Chcete vědět více? Přečtěte si náš příběh
Kontakt: +420 545 213 975

5 + 7 důvodů proč by měl jít zákon o OZE do koše

15. 7. 2014 | Luděk Šikola | Energetika

Návrh novely energetického zákona a novely zákona o podporovaných zdrojích energie doporučujeme stáhnout z meziresortního připomínkového řízení nebo přepracovat. Nejhorší obavy sice nenaplnil, ale prodloužil by éru diskriminace provozovatelů OZE a stagnaci tohoto jinak velmi perspektivního odvětví. Návrh novely obsahuje několik trojských koňů, které otvírají vrátka pro další nepřiměřené zásahy státu do soukromého podnikání v obnovitelné energetice.

Připravili jsme sadu dvanácti konkrétních připomínek, a vybavili tak Komoru OZE, asociace CZ Biom, CZEPHO a ALiES argumenty do připomínkovacích řízení.

5 nejzásadnějších připomínek

  1. Zavedení tzv. služeb distribuční soustavy, v jejichž rámci se ukládá výrobcům nová povinnost podílet se na nákladech PPS a PDS a spotřebitelům zavedení tzv. kapacitních plateb na podporu výroby, aniž by byly zřejmé konkrétní dopady této změny do ekonomiky výroben i domácností. 
  2. Nastavení limitů pro podporu výroby elektřiny, které jde proti stávajícímu systému podpory, má retroaktivní dopady do zákonem stanovených garancí a diskriminuje výrobce, kteří investovali do modernějších a efektivnějších technologií. 
  3. Nově zavedená povinnost pro výrobce elektřiny uchovávat veškeré doklady po dobu životnosti výrobny, tj. 20 let. Tato povinnost se zcela vymyká analogickým ustanovením jiných právních předpisů a má ve skutečnosti charakter sankce.
  4. Zvýšení horní hranice pokuty z 5 mil. na 50 mil. Kč za některé správní delikty, které nemá opodstatnění v závažnosti těchto deliktů a jehož cílem je dát státu do ruky nástroj, kterým může likvidovat výrobce elektřiny z podporovaných zdrojů. 
  5. Zcela nestandardní rozšíření kompetence státu rozhodovat o tom, zda byla podpora vyplácena oprávněně či nikoliv, které jde až za hranice ústavní akceptovatelnosti. Nepřijatelné rozšíření odpovědnosti statutárních zástupců výrobce, jeho vlastníků a odpovědných osob za závazky společnosti vrátit neoprávněně čerpanou podporu.

Přečtěte si všechny naše připomínky k chystaným novelám.

Řešíte podobnou otázku?

Popište nám, s čím vám můžeme pomoci a my se vám do 2 dnů ozveme s nabídkou našich služeb.

* Pole označená hvězdičkou jsou povinná.

Články k tématu

Partneři