Přijít o dům a ještě zaplatit za jeho neoprávněné užívání? Ústavní soud naštěstí rozhodl jinak

Na konci minulého roku jsme si připsali významné vítězství - u Ústavního soudu se nám podařilo vyhrát případ klienta, který byl podveden při koupi nemovitosti a nyní hrozilo, že by měl ještě platit za její užívání. 

Náš klient koupil před dvaceti lety za 5 milionů korun nemovitost, v níž si zřídil truhlářskou dílnu. Nevěděl ovšem, že prodejce není skutečným vlastníkem celé nemovitosti. Dům totiž v předchozích letech třikrát přešel z jednoho vlastnictví do druhého, přičemž všechny smlouvy kromě té úplně první, kupní smlouvy od státu v raných devadesátých letech, měly nepřesně uvedenou kupní cenu. Soud o tom rozhodl v roce 2008 a potvrdil, že podle práva dům stále patří firmě, která ho před lety koupila od státu. 

Takže konec truhlářské dílny, konec práce pro dvacet zaměstnanců, dům se přepisuje zpět na firmu a náš klient získává jen malou finanční náhradu, o řád nižší než cena nemovitosti. Tehdy ovšem ještě nebyl našim klientem, Frank Bold advokáti případ převzali teprve později. 

Společnosti, které se ve vlastnictví domu vystřídaly, mají jedno společné - pana jednatele. Ten figuroval ve všech společnostech, které dům popořadě vlastnily. Podle policie věděl o neplatnosti kupních smluv, řetězec falešných prodejů byl pravděpodobně od začátku úmyslný. Případ pro něj skončil velmi dobře, neboť skupina firem propojených jeho osobou získala jak nemovitost, tak peníze z jejího prodeje, snížené jen o malé odškodné. 

Případ jsme převzali ve fázi, kdy se obě strany dostaly do sporu podruhé a věc doputovala až k Ústavnímu soudu. Jednatel podal na našeho klienta žalobu kvůli tomu, že nemovitost užíval i poté, co soud rozhodl že není jejím vlastníkem. Požadovanou částku žalobce vyčíslil na půl druhého milionu korun. A soud mu dal za pravdu. Jak je to možné? Zjednodušeně řečeno, soud nepřihlížel k tomu, co se mezi oběma stranami událo předtím, a vycházel z jednoduché úvahy: kdo neoprávněně užívá cizí nemovitost, ten se bezdůvodně obohacuje.  

Náš klient se s takovým závěrem soudu nesmířil, následovalo odvolání a několik dalších soudních slyšení, než Ústavní soud konečně rozhodl ve jeho prospěch. Podle Ústavního soudu se soudy v procesu opakovaně odmítaly zabývat otázkou tzv. dobrých mravů. Tedy zda neodporuje dobrým mravům uložit náhradu bezdůvodného obohacení člověku, který byl bez vlastního zavinění připraven o dům firmou, která je personálně propojena s žalobcem a dokonce mu ještě pořád dluží odškodné. Ústavní soud proto vrátil případ zpět k soudu první instance. Pro našeho klienta je to velké vítězství. Stojíme však opět na začátku...

 

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.