English Stali jsme se součástí konsorcia Frank Bold
Chcete vědět více? Přečtěte si náš příběh
Kontakt: +420 545 213 975

Kompromisní návrh zákona o registru smluv schválila vláda. Co obsahuje?

6. 6. 2017 | Kristýna Vojtíšková | Registr smluv

Kompromisní návrh novely z dílny poslanců šesti poslaneckých klubů obsahuje pouze jednotlivé a poměrně přesně definované výjimky, na nichž panuje napříč politickými stranami shoda. Návrh novely předložili poslanci v reakci na situaci, kdy Senát v dubnu odmítl sněmovní verzi zákona s rozsáhlou výjimkou pro podniky obchodní nebo průmyslové povahy. Na pondělním zasedání ho schválila vláda.

Na rozdíl od předchozí sněmovní verze pracuje kompromisní novela s jasně definovanými pojmy, které už v zákonech existují. Opoušt nejasné vymezení "podniky obchodní či průmyslové povahy" a místo toho subjekty rozlišuje pomocí jednoznačného kritéria, zda jsou nebo nejsou veřejnými zadavateli (podle zákona o zadávání veřejných zákázek). Návrh zavádí nové výjimky, ale nejedná se o výjimky plošné, pouze o konkrétní typy smluv vybraných subjektů. Výjimku ze zveřejňování by podle návrhu měly mít: 

  • smlouvy, jejichž předmětem je nakládání s výbušninami
  • kolektivní smlouvy
  • vybrané smlouvy ČRo a ČT
  • vybrané smlouvy veřejných vysokých škol 
  • ochrana bankovního tajemství 
  • smlouvy uzavřené v běžném obchodním styku těmi subjekty zákona o registru smluv, které nejsou veřejnými zadavateli

Poslanecká sněmovna bude o novele hlasovat ve zrychleném projednávání. Jestliže novelu obě komory Parlamentu přijmou, nebude se už hlasovat ani o jedné ze dvou předchozích verzí (sněmovní a senátní). 

Čtěte také: 

Spojte se s námi:

Potřebujete radu právníka ohledně používání registru smluv? Dohled nad vypsáním veřejné zakázky? Školení pro odpovědné zaměstnance? Kontaktujte nás, spolupracujeme s desítkami obcí a veřejných institucí.

Řešíte podobnou otázku?

Popište nám, s čím vám můžeme pomoci a my se vám do 2 dnů ozveme s nabídkou našich služeb.

* Pole označená hvězdičkou jsou povinná.

Články k tématu

Partneři