English Stali jsme se součástí konsorcia Frank Bold
Chcete vědět více? Přečtěte si náš příběh
Kontakt: +420 545 213 975

Data z úředních desek na mapě: co se kde plánuje stavět?

22. 8. 2016 | Kristýna Vojtíšková | Veřejné právo

Úřední desky obsahují řadu důležitých informací - právě na nich se mimo jiné dozvíte, jaké stavební změny se plánují ve vašem okolí, v jakém jsou stádiu schvalování a tedy zda máte možnost se k nim vyjádřit. 

Webová stránka www.mapasamospravy.cz sledování úředních desek podstatně zjednodušuje. Archivuje jejich obsah a propojuje ho s mapou, skrze niž se dá rychle proklikat k rozhodujícím dokumentům ke každému jednotlivému stavebnímu záměru. Přinášíme několik tipů, k čemu a jak lze Mapu samosprávy využít. 

Archiv úředních desek

Webové úřední desky úřadů sice obsahují i starší a už neaktuální zprávy a výzvy, Mapa samosprávy však archivuje na roky dozadu, přesněji řečeno stahuje data pro celou ČR z webové stránky edesky.cz. Mimochodem v zárodku obou projektů, jak Mapa samosprávy, tak edesky.cz, nestojí úřady ani velké vývojářské firmy, ale jedinci, kteří potřebovali využívat úřední dokumenty, narazili na jejich uživatelskou nepřívětivost, a tak vytvořili řešení pro sebe i pro ostatní.

Příklad využití: Obec má zákonnou povinnost publikovat na úřední desce záměr nakládat s nemovitostmi, které vlastní, například je prodat či pronajmout. Povinné zveřejnění minimálně 15 dnů dopředu slouží k tomu, aby se případní zájemci mohli vyjádřit a předložit své nabídky. Jestliže obec tuto informaci nezveřejní, považuje se následně uzavřená smlouva za neplatnou. Díky webovým stránkám archivujícím dokumenty z úředních desek a umožňujícím hledání v jejich obsahu je nyní možné zpětně ověřit, zda obec postupovala správně.

Sledovat konkrétní záměr nebo oblast 

V případě, že vás zajímá konkrétní záměr, máte možnost na Mapě samosprávy vyhledat všechny dokumenty týkající se daného záměru na základě klíčového slova a pomocí pokročilého vyhledávání je i filtrovat podle toho, který úřad daný dokument vydal. Můžete také hledat v mapové části webu podle adresy.

Jestliže vás zajímá okolí daného místa, například vašeho domu, je možné na mapě vyznačit oblast kruhem a nechat si na e-mail posílat všechny související dokumenty, které se objeví na úředních deskách. V praxi se může jednat například o žádosti o změnu územního plánu, plánované opravy inženýrských sítí, dražební vyhlášky, územní rozhodnutí týkající se plánovaných staveb, záměry prodeje pozemků nebo i zápisy ze zasedání městské rady, kde se o nějakém pozemku spadajícím do dané oblasti hovořilo. 

Čtěte také:

Spojte se s námi

Přečtete, si jaké služby nabízíme v oblasti územního plánování, povolování staveb nebo práva nemovitostí. Popřípadě nás rovnou kontaktujte, do dvou pracovních dnů vám pošleme nabídku. 

 

Řešíte podobnou otázku?

Popište nám, s čím vám můžeme pomoci a my se vám do 2 dnů ozveme s nabídkou našich služeb.

* Pole označená hvězdičkou jsou povinná.

Články k tématu

Partneři