English Stali jsme se součástí konsorcia Frank Bold
Chcete vědět více? Přečtěte si náš příběh
Kontakt: +420 545 213 975

Vyhráli jsme u Ústavního soudu

8. 1. 2014 | Jiří Nezhyba | Veřejné právo

Zastupovali jsme obec Petrovice ve věci zákazu výstavby nových větrných elektráren.

Vítězstvím u Ústavního soudu jsme dosáhli toho, že Nejvyšší správní soud bude muset znovu projednat návrh obce Petrovice na zrušení části Zásad územního rozvoje Ústeckého kraje, které výstavbě větrných elektráren bránily.

V Zásadách územního rozvoje Ústeckého kraje, které jsou krajským územním plánem, je regulace možnosti výstavby větrných elektráren vůbec nejpřísnější ze všech krajů v České republice. Zásady zakazují umisťovat větrníky prakticky na celém území, mj. v odstupových vzdálenostech, které nemají žádné zákonné opodstatnění (například 3 km podél státních hranic). Přitom však Ústecký kraj patří k regionům s největším větrným potenciálem, a to zejména v centrální a východní části Krušných hor.

"Pokud bude Nejvyšší správní soud respektovat závěry Ústavního soudu, věřím, že zákaz výstavby větrných elektráren v Ústeckém kraji zruší. Jde o jeden z příkladů, kdy kraj nelegálně šikanuje obce, které chtějí větrné elektrárny na svém území," řekl Jiří Nezhyba z advokátní kanceláře Šikola & Partneři, člen konsorcia Frank Bold.

Náš tým právníků uspěl již ve čtyřech dalších případech, kdy kraje nezákonně omezovaly rozvoj větrné energetiky, a zrušil příslušné části zásad územního rozvoje krajů Vysočina (2009), Plzeňského (2010), Moravskoslezského (2011) a Karlovarského kraje (2012).

Podívejte na reportáž České televize.

Řešíte podobnou otázku?

Popište nám, s čím vám můžeme pomoci a my se vám do 2 dnů ozveme s nabídkou našich služeb.

* Pole označená hvězdičkou jsou povinná.

Články k tématu

Partneři