English Stali jsme se součástí konsorcia Frank Bold
Chcete vědět více? Přečtěte si náš příběh
Kontakt: +420 545 213 975

Zrušili jsme Aktualizaci územního plánu města Brna

27. 1. 2015 | Jiří Nezhyba | Veřejné právo

V pátek 23. ledna Krajský soud v Brně zrušil komplexní změnu brněnského územního plánu tzv. Aktualizaci, kterou zastupitelstvo města schválilo v červnu 2014. Vyhověl tak naší žalobě, kterou jsme v listopadu 2014 podali v zastoupení celkem 15 navrhovatelů: 10 dotčených vlastníků nemovitostí, jednoho zastupitele a 4 spolků reprezentujících zájmy tisícovek obyvatel města.

Soud dal za pravdu všem našim podstatným argumentům, když uznal, že magistrátní odbor územního plánování a rozvoje při přípravě této důležité změny územního plánu postupoval vadně. Porušil totiž základní pravidla, která požadují, aby všechny konkrétní změny v území byly řádně odůvodněny. Z toho důvodu byla Aktualizace tzv. nepřezkoumatelná a soudu nezbylo, než ji zrušit jako celek.  

Aktualizace přinesla zejména změnu podmínek v tom, co je možné v jednotlivých funkčních plochách v celém Brně postavit, aniž by jednotlivé změny byly určitě, srozumitelně a v souladu s požadavky zákona odůvodněny. Radnice také vadně přistoupila ke stanovení indexu podlažních ploch, který v principu vyjadřuje to, jak vysoké stavby se v území mohou stavět. Index nestanovila  určitě a navíc neodůvodnila, proč se navyšuje plošně, bez ohledu na únosné zatížení jednotlivých konkrétních lokalit Brna. 

Podařilo se nám tedy uhájit zájmy tisíců dotčených vlastníků pozemků a staveb, kteří proti návrhu Aktualizace podali připomínky a námitky. Aktualizace totiž závažným způsobem zasahovala do jejich vlastnických práv a kvality prostředí, v němž žijí.

Přečtěte si víde o našich službách v oblasti územního plánování.

Řešíte podobnou otázku?

Popište nám, s čím vám můžeme pomoci a my se vám do 2 dnů ozveme s nabídkou našich služeb.

* Pole označená hvězdičkou jsou povinná.

Články k tématu

Partneři