Co je výsledkem dotazníkového šetření v rámci kontrol překompenzace? Zatím nic

6. 9. 2018 Filip Nečas Energetické právo Kontroly překompenzace

Prvním krokem v kontrolách překompenzace byla vlna dotazníkového šetření, které na přelomu ledna a února tohoto roku provedlo MPO u výroben uvedených do provozu v letech 2006 až 2008. Cílem šetření bylo získat představu o ziskovosti dotované výroby energie z OZE a získané informace využít pro vytvoření systému individuálních kontrol.

V médiích jsme zaznamenali informaci, že kontroly „vycházejí dobře, tedy že nebyl zjištěn žádný případ překompenzace podpory, nicméně oficiální informaci o ukončení a vyhodnocení sektorového šetření MPO zatím nevypustilo. Na náš dotaz poslaný podle „stošestky MPO minulý týden odpovědělo, že „do současné doby nezpracovalo a nevytvořilo žádné výstupy v souvislosti s tabulkami (výkazy) doručenými od respondentů, souvisejícími se sektorovým šetřením přiměřenosti podpory, neboť doručování tabulek a výkazů nebylo stále ukončeno. Tyto tabulky od respondentů nebyly doručeny žádným osobám a orgánům veřejné správy.“

Co to znamená pro načasování a zacílení individuálních kontrol? MPO právě dokončuje návrh novely zákona o podporovaných zdrojích energie a v září se očekává jeho předložení vládě. Zároveň však MPO podle všeho do návrhu zákona nemohlo promítnout výsledek sektorového šetření, jestliže takový výsledek ještě neexistuje. Pro provozovatele zdrojů uvedených do provozu v letech 2006-2008 to však automaticky neznamená, že se jich kontroly nedotknou. MPO v každém případě bude sektorové šetření vyhodnocovat a na základě tohoto vyhodnocení může kontroly nařídit.

 

 

Filip Nečas

Advokát

Ozvěte se nám