Investoři vnímají OZE jako jistou investici, vyplývá ze čtvtletní analýzy trhu

24. 8. 2016 Energetika

Pro druhé čtvrtletí roku 2016 platí, že investice do energetiky se v rostoucí míře diverzifikují, spojujícím znakem je však jejich směřování do méně riskantních energetických odvětví. Pro investory jsou lákavá regulovaná a státy podporovaná odvětví, jako je i výroba elektřiny z OZE nebo síťová odvětví. To jsou hlavní závěry čtvrtletního reportu o vývoji investic do energetiky, který publikovali analytici z Ernst&Young. 

Různorodé trendy

Hodnota investic do čisté energie v Evropě dosáhla ve sledovaném období 3,5 mld. EUR.  Na jejich směřování se podílely tři hlavní trendy:  

  • Transformace energetiky směrem k čistším zdrojům energie, která probíhá ve většině rozvinutých zemí. 
  • Elektrifikace a obecně rapidně rostoucí poptávka po elektřině v rozvojových zemích. 
  • Dlouhodobě vysoký zájem o akcie distribučních společností. Investování do nich poskytuje, díky stabilitě regulovaného trhu s distribucí elektřiny, dlouhodobě výjimečně stabilní výnosy, a hodnota těchto akcií proto dosahuje rekordních výšek. 

Nový trend akumulace

Kromě těchto hlavních trendů postavených na jistotě investic si report všímá i méně znatelných investičních tendencí, které mohou poukazovat na to, jak budou trhy reagovat na vývoj v odvětví v blízké budoucnosti. Mezi nimi se začíná rýsovat trend investic do nových slibných technologií, zejména těch sloužících k decentralizaci výroby a bateriové akumulaci elektřiny. Zájem spotřebitelů o tyto technologie je na vzestupu a analytici očekávají, že dojde k řadě akvizic menších firem ze strany velkých hráčů na energetickém trhu a také investorů mimo energetický sektor. 

Největší akvizice v Evropě jsou čínské a ruské 

V Evropě obnovitelné zdroje přispěly k silnému čtvrtletí, v němž vzrostl objem investic z mimoevropských zdrojů. Nákup 80 % akcií německé firmy WindMW čínskou korporací Tři soutěsky v hodnotě 1,6 mld. EUR byl největší akvizicí tohoto čtvrtletí. Druhá největší investice byla ruská. Co se týče státní podpory OZE, Německo od ní upouští, stejně tak Velká Británie. Francie a Itálie oznámily změny v zacílení podpory. Za těchto okolností report předpovídá odliv investic do států s přívětivějšími podmínkami. 

Čtěte také: 

Spojte se s námi

Podporujeme obnovitelné zdroje energie. Řešíme právní agendu desítek klientů - výrobců elektřiny a tepla, investorů projektů na výrobu zelené elektřiny i obchodníků s elektřinou. Kontaktujte nás.

 

Ozvěte se nám