Německo mění pravidla podpory OZE
- 18. 07. 2016
- Články > Energetické právo
Německo je evropským rekordmanem co do instalované kapacity solárních elektráren, nyní si však připsalo ještě jeden rekord - minulý rok bylo 41 % ze všech nových solárních instalací vybaveno záložní baterií. Střešní solární panely vybavené akumulátory se stávají mainstreamem, mimo jiné díky státní podpoře. Skutečný boom však má teprve přijít.
V Německu je v současnosti instalováno 40 GW solárních panelů, což je plných 16 % z celosvětového instalovaného výkonu. V letních pracovních dnech solární elektřina pokrývá až 35 % požadavků sítě, o víkendech až 50 %.
Zároveň se solárními elektrárnami rychle roste objem energie vyrobené větrnými elektrárnami - nyní je to 13,3 % veškeré v Německu vyrobené elektřiny. Turbíny o celkové instalované kapacitě 41,7 GW jsou v provozu v průměru 1600-2800 hodin ročně, respektive 3000-4300 v případě příbřežních.
Naprostá většina větrných elektráren je koncentrována na severu a rozvodná síť zatím nebyla modernizována natolik, aby dokázala nárazové přebytky elektřiny z tohoto zdroje rozvést a plně vyrovnat nepoměr zdrojů elektřiny mezi severní a jižní polovinou země. Solární elektrárny díky své decentralizaci na rozvodnou síť zdaleka tak velké nároky nekladou. Přesto se podílejí na jejím přetížení, a to zejména ve slunečných a zároveň větrných dnech, kdy součet energie vyrobené z větru a ze slunce běžně přesahuje 100 % poptávky.
Přebytečná elektřina v síti se prodává pod cenou průmyslovým odběratelům a do zahraničí. Zároveň mají operátoři možnost omezit v případě potřeby odběr elektřiny z jednotlivých instalací obnovitelných zdrojů, nicméně musí v takovém případě výrobci nahradit 95 % ztrát. Tyto případy jsou čím dál častější. Od roku 2009 do září 2015 dosáhla hodnota vyplacených kompenzací 485 mil. eur, uvádí server Energy Post.
Jedním z dílčích řešení přetížení sítě je posílení decentralizované akumulace elektřiny. Ta se dá se vhodně kombinovat se solárními panely napojenými na centrální rozvodnou síť a pomoci vybalancovat dočasné přebytky vyráběné energie její akumulací v řádu hodin. V loňském roce bylo v Německu již 41 % nových solárních instalací vybaveno akumulátorem a za poslední dva a půl roku jich přibylo do sítě 34 000 s celkovou využitelnou kapacitou 200 MWh.
Rozvoj decentralizované sítě skladování elektřiny v Německu podporuje dotační program spolkové vlády a banky KfW. Letos byla spuštěna druhá fáze programu, v níž je k dispozici 30 mil. eur. určených k čerpání do roku 2018. K dispozici jsou úvěry s výhodným úrokem a bonusy až do výše čtvrtiny uznatelných nákladů. Čerpat mohou provozovatelé solárních instalací vybavených baterií, kteří pouštějí maximálně 50 % vyrobené elektřiny do centrální rozvodné sítě. Baterie musí mít minimálně desetiletou záruku.
Nově se do programu promítá předpokládaný pokles cen akumulačních technologií: splátkový bonus klesá v čase. Čím dřív je smlouva o financování uzavřena, tím větší splátkový bonus je výrobci elektřiny přiznán. Meziroční pokles cen je podle KfW značný - v případě ion-lithiových baterií meziročně 18 %, v případě akumulátorů na bázi olova 5 %. Tlak na cenu způsobuje mimo jiné vývoj elektromobilů.
Německo je sice už dnes na světové špičce co do praktického využívání technologií skladování elektřiny, skutečný boom však teprve přijde a v jeho čele budou stát, tak jako dnes, domácnosti. Průzkum provedený společností GTM Research předpovídá, že do pěti let vzroste německý trh s akumulačními technologiemi více než desetinásobně.