Státní fond životního prostředí vypsal předregistrační Výzvu k předkládání projektových záměrů v rámci programu 2 (RES+) Modernizačního fondu, který bude disponovat zhruba 60 až 80 miliardami Kč. V jeho rámci bude možné čerpat dotace na výstavbu fotovoltaických, větrných a malých vodních elektráren, na geotermální zdroje a akumulační systémy, tedy obnovitelné zdroje použitelné pro decentralizované projekty včetně komunitních. To potvrdil i mluvčí ministerstva životního prostředí, Ondřej Charvát v tomto článku.
Kdo má o dotaci předběžný zájem, měl by orientačně vyplnit tento formulář projektového záměru a poslat ho na adresu epodatelna@sfzp.cz s předmětem „Projektový záměr do programu RES+“ do 1. února 2020. Nejedná se však o dotační žádost jako takovou, ale o pouhou indikaci zájmu. Podání je však prozatím nutnou podmínkou podání žádosti o dotaci v rámci ostré výzvy, které Státní fond životního prostředí začne vypisovat v prvním čtvrtletí roku 2021.
Druhým důvodem, proč podat projektový záměr, je to, že na základě podaných záměrů bude Státní fond životního prostředí společně s ministerstvem ladit finální podmínky dotačních výzev, včetně rozhodnutí o jejich charakteru a množství. Je proto důležité ukázat, že je zájem firem i obcí o obnovitelné zdroje a modernizaci energetiky.
Pokud uvažujete o žádosti o dotaci z Modernizačního fondu, je jednou z podmínek podat záměr v předregistrační výzvě, která běží do začátku února 2021. Fotografie ilustrační.
Dotazy můžete posílat na adresu Státního fondu životní prostředí modernizacni.fond@sfzp.cz. S přípravou projektu vám také rádi poradíme ve Frank Bold Advokáti a Frank Bold Energy, kde se dlouhodobě zaměřujeme na energetická řešení založená na obnovitelných zdrojích a na decentralizovanou energetiku.
Máme v této oblasti bohaté zkušenosti. Pro společnosti jako Local Energies, Lehotsky Capital nebo AvrioInvest jsem připravovali návrhy lokálních distribučních sítí a microgridu nebo zařizovali jejich akvizici. Projekty týkající se komunitní energetiky jsme připravovali například ve městech Rožnov pod Radhoštěm nebo v Litoměřicích.