Sdílení elektřiny odstartuje za měsíc. Mnoho kroků ale můžou zájemci podniknout už dnes

Sdílet elektřinu mezi domácnostmi nebo v rámci obce bude podle aktuálních informací možné za měsíc, od 1. srpna. Původní termín, podle něhož mělo sdílení začít už dnes, je odložen kvůli zpoždění při přípravě Elektroenergetického datového centra, které bude sdílení elektřiny v Česku zaštiťovat. S přípravou svých projektů ale mohou zájemci začít už dnes díky návodům a materiálům připraveným odborníky Unie komunitní energetiky, na kterých se podíleli experti Frank Bold. 

Rozvoj komunitní energetiky v Česku umožní novela energetického zákona Lex OZE 2, která přinese dekarbonizaci, decentralizaci a demokratizaci ve využívání energetických zdrojů. „Sdílení elektřiny otevírá dveře k levnější a dostupnější energii pro všechny. Zákazníci se tak stanou aktivními účastníky energetického trhu, a ne jen pasivními odběrateli. Podpoří se lokální výroba a distribuce energie, čímž se posílí energetická nezávislost regionů. Již letos startují desítky pilotních projektů, do roku 2040 potom může komunitní energetika pokrýt až 80 % spotřeby českých domácností,” říká Laura Otýpková právnička a expertka na energetické právo z Frank Bold.

Aktuálně je nutné, aby Energetický regulační úřad (ERÚ) schválil a případně upravil Řád Elektroenergetického datového centra, podle něhož bude fungovat. Centrum už od července spustí pro zájemce o komunitní energetiku informační linku.

Podrobný postup, jak založit energetické společenství nebo sdílet elektřinu jako aktivní zákazník najdou zájemci v návodu Jak začít sdílet elektřinu. S mnoha kroky je přitom možné začít už nyní. Jak funguje režim aktivního zákazníka a co je pro něj nutné udělat poradí checklist Aktivní zákazník: sdílejte elektřinu z chaty do bytu. K dispozici jsou také stručné přehledy Aktivní zákazník a energetické společenství a Typy energetických společenství.


Chcete využít sdílení energií a realizovat projekty v oblasti komunitní energetiky a komunální energetiky?

Využije potenciál střech svých nemovitostí, ať už jste samospráva nebo podnikatel, a sdílejte vyrobenou energii. Kromě úspor můžete dosáhnout také na zajímavý příjem. Ve Frank Bold Vám pomůžeme zorientovat se v právech, povinnostech a možnostech, které vám dává platná legislativa nejen o sdílení elektřiny. Budeme stát po vašem boku při technické přípravě. ekonomickém výpočtu i právním řešení celého projektu.

Analýza možností výroby, prodeje a sdílení elektřiny z obnovitelných zdrojů

Právní a projektové konzultace ke sdílení elektřiny

Obraťte se na nás

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.