Vedení nekonečných a nákladných soudních pří není pro podnikatele zrovna lákavou vyhlídkou. Naštěstí je tu možnost, jak se kolotoči žalob a odvolání vyhnout. Přináší ji nová právní úprava mediace platná od září 2012. Zdánlivě nejde o nic nového - mediace, převáženě při řešení rozvodů, zde existuje již poměrně dlouho. Nový zákon č. 202/2012 Sb však staví tento způsob řešení sporu na kvalitativně novou úroveň. Proč je mediace zajimavá i pro podnikatele pro řešení obchodních sporů?
Nejprve krátce k tomu co je to mediace - strany sporu si najmou nestrannou osobu (mediátora), která svými komunikačními dovednostmi a díky své neutralitě pomůže najít řešení, které se promítne do písemné tzv. mediační dohody. Předpokladem, aby vůbec mělo smysl pouštět se do tohoto způsobu řešení problému je, že strany sporu jsou ochotny sednout si k jednacímu stolu a hledat kompromis - tedy i ustoupit ze svych maximálních požadavků.
Jak tedy bude mediace podle nového zákona probíhat? V první řadě bude třeba najít vhodného mediátora. Podle nového zákona musí být mediátor zapsaný v seznamu ministerstva spravedlnosti, což by mělo být zárukou, že se jedná o kvalifikovanou osobu - k zápisu do seznamu je zapotřebí složit odborné zkoušky. Služby mediátora jsou samozřejmě placeny stranami sporu a, je vhodné, aby náklady v zájmu zachování nezávislosti mediátora hradily obě strany rovným dílem.
Celý proces je zahájen uzavřením smlouvy o provedení mediace mezi stranami a mediátorem, v níž se vymezí zejména předmět sporu, zároveň také termín, do nějž má být nalezena dohoda mezi stranami a také způsob hrazení nákladů mediátora. Díky novému zákonu se okamžikem uzavření smlouvy přerušují všechny lhůty k uplatnění sporných nároků u soudu - to je jeden z hlavních přínosů nového zákona. Znamená to, že pokud pokus o smírné řešení sporu v rámci mediace skončí neúspěšně, lze nárok uplatnit u soudu bez rizika promlčení.
Po celou dobu vyjednávání, ale i po jeho skončení, má mediátor a jeho zaměstnanci ze zákona povinnost mlčenlivosti o průběhu mediace a předmětu sporu, podobnou stejně jako je tomu u jako mají advokátiadvokátů. Zároveň je ze zákona zakázáno, aby mediátor poskytoval služby jedné ze stran sporu - další pojistka nezávislosti mediátora.
V případě, že se strany sporu dohodnou na jeho řešení a toto řešení stvrdí písemnou mediační dohodou, může takovou dohodu schválit v rámci smírčího řízení soud. Tím se mediační dohoda staví na roveň vykonatelného soudního rozsudku a účel celého procesu je naplněn - spor byl vyřešen, je dispozici mediační dohoda s právní silou rozsudku a zúčastněným stranám se podařilo se vyhnout zdlouhavému a nákladnému soudnímu řízení.