Registr smluv po půl roce fungování

Zákon o registru smluv platí půl roku. Smlouvy v něm zveřejňuje přes 3000 institucí, z toho mnohé zveřejňují i smlouvy pod zákonný padesátitisícový limit. Ty naopak nejdražší smlouvy jsou v řádech desítek miliard - patnáct nejhodnotnějších uzavřel Státní fond dopravní infrastruktury.

Podle Hlídače smluv, který byl mimochodem nedávno vyhlášený nejlepší aplikací roku využívající otevřená data, jsou už v registru smlouvy v hodnotě 1,25 bil. korun

V registru se dá objevit řada zajímavých dat například o tom, jaká je disciplína jednotlivých úřadů při zveřejňování - Úřad práce, Fakultní nemocnice Brno a Kraj Vysočina patří k těm nejaktivnějším. Zároveň mnoho institucí využívá možnost začernit jméno druhé smluvní strany nebo hodnotu smlouvy, přibližně pětina smluv nemá hodnotu uvedenou. 

Zákon o registru smluv nyní čeká hlasování o předložené novelizaci. Skupina poslanců navrhla pozměňovací návrhy, které by podstatně zúžily spektrum povinných subjektů, na které zákon dopadá. Zavedly by výjimku pro vysoké školy a veřejné výzkumné instituce, smlouvy týkající se nákupu léků a zdravotnického materiálu a hlavně by vyňaly z působnosti zákona podniky s majetkovou účastí státu a samosprávných celků. Projednávání návhu se pravidelně objevuje na programu sněmovny, nicméně bylo už několikrát odročeno. V současnosti je novela zákona o registru smluv jednacím bodem č. 217 právě probíhající schůze sněmovny.

 

Potřebujete radu právníka týkající se registru smluv?

Pomůžeme vám nastavit proces zveřejňování smluv na internetu tak, aby minimalizoval administrativní zátěž a účinně předcházel riziku neplatnosti smlouvy.

Buďte v obraze

Našim klientům a partnerům pravidelně zasíláme právní články a novinky z různých oblastí. Vaše osobní údaje pečlivě chráníme!

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjemní*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.