Měníme Prahu: pracujeme na udržitelném rozvoji hlavního města

Ve Frank Bold Advokáti spoluvytváříme budoucnost českých měst, výrazně promlouváme například do podoby samotné Prahy. „Ideální rozvoj města je takový, když se na něm férovým způsobem podílí jak veřejný sektor, tak soukromí investoři,” shodují se naši advokáti.

Konkrétně v rozvoji Prahy hraje důležitou roli Metodika spoluúčasti investorů, kterou jsme hlavnímu městu pomáhali nastavit. Klíčový dokument pro zachování kvality života a budoucnosti bydlení si schválili pražští zastupitelé v lednu 2022 a dali tím jasný vzkaz: v případě změny územního plánu, která zhodnocuje dané pozemky a urychluje výstavbu, se developeři větších projektů zapojí do rozvoje infrastruktury města, třeba výstavbou školky, zvýšením podílu zeleně, zajištěním určitého podílu dostupného bydlení nebo finanční kompenzací, která půjde do dané lokality. 

Nechyběli jsme ani u uzavření prvních smluv, které už Metodika přinesla a zastupovali jsme Prahu při vyjednávání o konkrétní spolupráci s investory v lokalitách Rohanského ostrova nebo Nákladového nádraží Žižkov. Například v případě nádraží se developer v historicky první trojstranné dohodě o podobě výstavby v tomto brownfieldu zavázal přispět 167 miliony korun na občanskou vybavenost. Smluvními stranami byla vedle hlavního města Prahy také městská část Praha 3 a developerská skupina FINEP.

Ve Frank Bold Advokáti se podílíme na budoucí podobě Prahy také tím, že spolupracujeme na podobě nového územního plánu, tzv. Metropolitního plánu Prahy. Zároveň se snažíme být prostředníkem a hledat společnou řeč mezi developery a městskými částmi, a to nejen ve stavebnictví, ale například i v oblasti energetiky. Ve Frank Bold jsme zavedli pravidelná setkání skrze platformu Chytré město a investor, kde se potkávají zástupci samospráv, investorů a firem, debatují o možnostech spolupráce a také si mezi sebou sdílejí příklady dobré praxe, jak to může fungovat ve prospěch města i jeho obyvatel. Zástupci pražských městských částí, magistrátu i investorů se na pracovním brunchi Frank Bold ze seriálu Bold Future setkali v roce 2023 dvakrát: na jaře a na podzim

Architektům, developerům i městským částem Prahy usnadňujeme také zorientovat se v pravidlech Nového stavebního zákona, který přináší nové výzvy v oblasti developmentu. V květnu 2023 jsme navázali na naši dlouhodobou expertní práci na stavební legislativě a spustili jsme sérii úspěšných školení o změnách souvisejících s novou podobou stavebního zákona. Know-how sdílíme se všemi, kdo v Praze odpovídají za podobu veřejného prostoru, získali jsme navíc oficiální akreditaci Ministerstva vnitra, díky které jsme mohli spustit také školení pro průběžné vzdělávání úředníků.

I mimo Prahu podporujeme udržitelné investice do měst, kde pomáháme starostům rozhodovat kvalifikovaně a zodpovědně. Nové zásady spolupráce s investory nastavujeme po celé České republice, kousek od Prahy je to například v Příbrami, v Mníšku pod Brdy, v Týnci nad Sázavou nebo v Benešově.


Jste město nebo investor a řešíte téma spolupráce na rozvoji území?

Na realizaci kvalitních a odpovědných projektů dlouhodobě spolupracujeme se samosprávami i developery. Detailně známe potřeby obou stran a víme, jak vést jednání. Obce, investory a další odborníky propujeme také na platformě Chytré město a investor

Obraťte se na nás


Chcete být součástí právního týmu, který pracuje na smělé vizi moderně fungujících měst?

Buďte s námi Frank Bold

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.