Nový zákoník práce 1. díl: Co se mění pro home office nebo práci na dohodu?
- 13. 07. 2023
- Články > Pracovní právo
Dvě velké, takzvané transpoziční, novely zákoníku práce v předchozích dvou letech posílily postavení zaměstnanců a zaměstnavatelům zase přinesly nové povinnosti. Naposledy jsme se s některými museli narychlo vypořádávat v polovině letních prázdnin 2024. Hned od přelomu roku 2024/2025 je potřeba řešit revize pracovních smluv, dohod a jiných dokumentů. Ani potom ale nebude mít HR klid. Na spadnutí je dlouho očekávaný třetí balík novinek v pracovním právu, takzvaná flexibilní novela zákoníku práce.
Pohodlnou automatickou aktualizaci pracovněprávních dokumentů při změnách předpisů i další chytré funkce, jako jsou elektronické podpisy nebo chytré modulární tvoření smluv, umožňuje naše platforma pracovnipravo.online, kterou vyvíjíme společně s Legal Systems.
Platforma nabízí na jednom místě digitalizaci a automatizaci HR agendy. Její fungování představujeme na individuálních konzultacích i na pravidelných webinářích (příští už na 28. ledna) a k obojímu se můžete na webu registrovat. Nové zákonné požadavky se v aplikaci automaticky propisují do připravovaných dokumentů, zaměstnavatelé tak mají jistotu, že nic neopomněli, a vyhnou se možným pokutám za porušení pravidel.
Zvlášť pro menší a střední firmy může být složité držet se změnami pracovního práva krok. „Bohužel se stále setkáváme s tím, že i teď – téměř po roce účinnosti první transpoziční novely, si nejsou všichni zaměstnavatelé vědomi, jakým způsobem mají třeba pracovat s dohodáři,” poznamenala advokátka Martina Brůnová z kanceláře Frank Bold Advokáti.
Lidé pracující na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) nebo dohodu o provedení práce (DPP) mají od ledna 2024 při splnění podmínek nárok na dovolenou, mohou si také se zaměstnavatelem sjednat odměnu z dohody s přihlédnutím k práci v noci, o víkendech nebo k práci ve ztíženém pracovním prostředí. Při překročení dané výše příjmů za ně zaměstnavatel musí nově také odvádět sociální pojištění.
„Skupina zaměstnanců na dohody má hodně posílená práva, je proto potřeba kompletně doplnit a přepracovat jejich pracovní dokumentaci,” upozornila právnička. V portálu pracovnipravo.online je aktualizace dohod, pracovních smluv, dohod o práci na dálku nebo třeba souhlasu s elektronickým doručováním otázkou několika kliknutí.
Také druhá transpoziční novela si ve firmách vyžádala revize dalších dokumentů. A další si ještě vyžádá. Některé změny jsou totiž účinné už od ledna 2025.
Novela přináší novinky v odměňování. Došlo ke zrušení zaručené mzdy, už existuje pouze ta minimální. Její výši bude každý rok vyhlašovat Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Od 1. 1. 2025 se také mohou zaměstnavatelé se zaměstnanci dohodnout, že si bude sám rozvrhovat pracovní dobu.
To vše pro zaměstnavatele znamená úpravu mzdových výměrů či interních předpisů stejně jako aktualizace pracovních smluv a dohod.
„Aplikace pracovnipravo.online všechny změny pohlídá místo vás a včas upozorní, co je třeba u kterého zaměstnance udělat. Navíc v sobě má rovnou integrovaný i elektronický podpis. To je výhoda zvlášť poté, co je po druhé transpoziční novele možné uzavírat pracovní smlouvy elektronicky. Zaměstnanec k podpisu nepotřebuje nic jiného než připojení k internetu,” popsal Karel Hanuš, Chief Executive Officer Legal Systems.
Stejně tak umí aplikace například vyhodnotit, zda pro danou pozici přichází v úvahu práce z domu, a při tvorbě dokumentů sekci o home office k vyplnění nabídne pouze tehdy, pokud to má pro zaměstnance smysl. Z jednoho formuláře se mohou kromě pracovní smlouvy vygenerovat i další potřebné dokumenty a přílohy, jako jsou předávací protokoly nebo informace o nástupu.
Zatímco transpoziční novely zákoníku práce zásadně posílily práva zaměstnanců, cílem flexibilní novely je uvolnění někdy až příliš striktních pravidel pro zaměstnavatele. V plánu je mimo jiné možné prodlužování zkušební doby nebo v případě pochybení zaměstnanců naopak zkracování té výpovědní.
Výpovědní doba by se také měla počítat už ode dne doručení výpovědi. To ji může fakticky zkrátit skoro o měsíc. Dnes při podání výpovědi začátkem měsíce začíná výpovědní lhůta běžet až první den toho následujícího.
Nový způsob výpočtu běhu výpovědní doby
Jak je to nyní? Výpověď začíná běžet prvním dnem následujícího měsíce.
Co navrhuje flexibilní novela? Výpovědní doba se bude počítat ode dne doručení výpovědi.
Další zamýšlené změny pravidel jsme podrobně rozebrali v jednom z předchozích článků.
Původně očekávané přijetí flexibilní novely do konce roku 2024 se ukázalo jako příliš ambiciózní plán. Návrh zatím projednává Poslanecká sněmovna. Jisté ale je, že s flexibilní novelou si personalisté budou muset průběžně víc sledovat a hlídat termíny jednotlivých smluv či výpovědí a některé dokumenty dokonce přepracovat.
Spolehněte se na pracovnipravo.online