ESG a zelené financování

Green Deal přichází a s námi ho zvládnete. Chcete získat přístup k 500 miliardám eur, které budou evropské banky každoročně uvolňovat na zelené investice odteď až do roku 2050? 

Dosáhnete na ně díky tomu, že společně zajistíme, aby vaše projekty odpovídaly standardům tzv. EU taxonomie, a nastavíme efektivní reporting informací o udržitelnosti vaší společnosti. Pomůže vám to dosáhnout nejen na peníze od bank, ale také získat investice, které do ekonomiky ve stejné výši půjdou z veřejných zdrojů.

Banky už data vyžadují

Pro velké firmy je reporting ESG dat zákonnou povinností a české banky ho začaly od svých klientů vyžadovat už v roce 2021, rostou také investice do certifikovaných zelených dluhopisů (Green Bonds). Pokud chcete být při získávání půjček úspěšní, je třeba začít přizpůsobovat své podnikání a sbírat a zpracovávat data už teď. 

S naší expertízou v oblasti ESG a zeleném financování budete připravení dříve než konkurence. Zatímco ostatní o tom začali mluvili teď, my se tématu věnujeme přes 10 let, známe legislativu a víme, co banky od svých klientů potřebují. Právní expertízu navíc propojujeme s know-how v oblasti energetiky a marketingu.

Co pro vás zajistíme

ESG rating: nemovitostním fondům pomůžeme k novým investicím

 • Zařídíme vám splnění nových zákonných povinností pro investory platných už od 1. ledna 2022.
 • Kategorizujeme portfolio vašich projektů z pohledu ESG kritérií podle evropské legislativy a nastavíme procesy a reportingové výstupy podle základních zákonných požadavků SFDR a EU taxonomie.
 • Usnadníme vám proces přechodu vašeho portfolia nebo jeho části do nového standardu zeleného fondu podle evropské legislativy. To vám přinese konkurenční výhodu a větší přísun investic.
 • Pomůžeme vám nastavit procesy a standardy pro nové transakce tak, abyste uměli efektivně vybrat a vyhodnotit projekty v zeleném standardu.
 • Zajistíme nastavení monitoringu, vyhodnocování a reportingu podle kritérií pro zelený fond podle SFDR a v souladu s EU taxonomií
 • Společně nastavíme i vnitřní procesy a smlouvy s vašimi dodavateli a partnery tak, abyste uměli efektivně reportovat informace týkající se nových pravidel.
Potřebuji ESG rating

Developerskou společnosti připravíme na zelené financování 

 • Zjistíme, jaké obchodní příležitosti či rizika přináší legislativní změny pro Vaši společnost. Poradíme společně s našimi partnery i s technickou částí developmentu. Vysvětlíme jaká řešení jsou nutná, aby projekty odpovídaly EU taxonomii.
 • Pomůžeme vám identifikovat, jak budou banky hodnotit vaše projekty podle kritérií EU taxonomie.
 • Společně nastavíme vnitřní procesy i smlouvy s dodavateli a partnery tak, abyste uměli efektivně reportovat informace týkající se EU taxonomie a dosáhli na zelené financování.
 • Doporučíme vám, jak postupovat, abyste si mohli nastavit ESG strategii, následně ji implementovat a dále spravovat i bez naší pomoci.

Chci se připravit na zelené financování

Zavedením nástrojů ESG pomůžete vaší firmě k větší důvěryhodnosti

 • Provedeme Vás změnami legislativy pro firmy nad 250 zaměstnanců a navrhneme plán, abyste dokázali ESG reporty vykazovat včas a bez dodatečných nákladů. 
 • Připravíme přehled ESG dat, která bude Vaše společnost potřebovat pro snadnější přístup k zeleným financím. 
 • Vysvětlíme, jak informace sbírat a vypočítat, jaké strategie a cíle si nastavit a jak napsat samotný report. 
 • Pomůžeme vám vyhodnotit, zde vám nová legislativa přináší konkrétní obchodní a marketingové příležitosti. Zanalyzujeme pro vás konkrétní přínosy a navrhneme, jak je využít a správně odkomunikovat vašim obchodním partnerům a klientům. 
Chci zavést nástroje ESG

Připravíme vám zelené dluhopisy, které přitáhnou nové investory

 • Zelené dluhopisy přitáhnou pozornost potenciálních investorů, protože umožňují zisk většího kapitálu s nižším úrokem a dlouhodobější návratností. Jsou také marketingově atraktivní.
 • Posoudíme portfolio vašich projektů zařaditelné do emise dluhopisů z hlediska jejich souladu s EU taxonomií nebo Green Bond Principles (Second party opinion)
 • Zajistíme vám celou emisi zelených dluhopisů, včetně emise s prospektem a její propagaci.
 • Čtěte si více: Jak vzniká zelený dluhopis: od prospektu po reportin

Mám zájem o vydání zelených dluhopisů

Napište nám

Do dvou pracovních dnů vám pošleme nástin potřebných kroků.

Obraťte se na nás

Právní stránka i praktická a technická řešení pro ESG a zelené financování 

V expertní skupině Frank Bold máme zkušenost z Bruselu, kde se naši právníci přímo podílejí na tvorbě balíčku legislativy k reportingu a EU Taxonomii. Stavíme také na dlouholeté zkušenosti v oblasti udržitelného stavitelství a moderní energetiky. 

Díky tomuto spojení zajistíme orientaci jak v právní, tak i technické části problematiky, zejména pokud jde o měnící se požadavky na energetickou náročnost a další parametry budov, environmentální certifikace atd. Máme širokou síť partnerů, na této službě přímo spolupracujeme se společnostmi EkoWATT a Envitrail

Naše zkušenosti

 • O ESG dnes mluví každý, ale v expertní skupině Frank Bold se tématu odpovědného podnikání a nefinančnímu reportingu autenticky věnujeme od našeho vzniku více než 10 let přímo v Bruselu.

 • Byznysové prostředí firem a potíže, kterým čelí, dobře známe. ESG analýzy a návazná doporučení k implementaci pro snadnější přechod na novou evropskou legislativu jsme zpracovávali pro lídra v oblasti energetického zpracování odpadu a významného pražského developera, spolupracujeme s partnery z řad největších nemovitostních fondů v ČR

 • Přímo v Bruselu se na vzniku nové legislativy pro nefinanční reporting podílí experti Frank Bold. Díky tomuto know-how vás na její příchod připravíme rychle a kvalitně.

 • Zkušenosti máme také z vedení iniciativy Alliance for Corporate Transparency, která sdružuje 20 předních organizací věnujících se reportingu o udržitelnosti a jeho reformě na EU úrovni. 

 • V rámci Alliance jsme důkladně analyzovali data o udržitelnosti a zveřejnili největší evropský výzkum 1000 korporací, abychom získali objektivní data o kvalitě reportingu pro praxi i legislativní změny. O naší práci psali v Reuters i New York Times.

Co se mění už od roku 2022

V návaznosti na nový evropský právní rámec vstoupí na začátku roku 2022 v účinnost dvě klíčová nařízení, a to Nařízení EU o Taxonomii udržitelných aktivit (EU Taxonomie) a Nařízení EU o zveřejňování informací souvisejících s udržitelností (SFDR). 

Pokud budete chtít žádat o půjčky a investice, musíte proto od 1. ledna 2022 počítat s tím, že banky a další investoři, budou váš projekt prověřovat ohledně jeho negativních dopadů. Řada z nich se na to začala ptát už v roce 2021. Velkou výhodu přitom získáte, pokud bude váš projekt splňovat kritéria udržitelnosti, postupně se bez toho ale prakticky neobedejte.

Od roku 2024 dopadne povinnost reportovat o dopadech na udržitelnost podle CSRD na všechny větší firmy. Souhrnně jde o tzv. ESG kritéria, tedy popis vlivů na životní prostředí (E) a lidskou společnost (S), a zároveň i kvalitu řízení společnosti (G). Tato data společnostem a investorům pomáhají porozumět rizikům spojeným s udržitelností i odhalovat nové obchodní příležitosti. Pokud je firmy naplní, snádněji dosáhnou na zelené financování od banky, investorů a také z národních a evropských dotačních programů.

Ozvěte se nám. Jsme Váš partner pro správná rozhodnutí

Poskytnete nám základní informace

Stačí stručně popsat situaci, kterou právě řešíte, vyplnit kontaktní údaje a odeslat formulář níže.

Dohodneme si podmínky spolupráce

Zavoláme Vám, nebo se ozveme e-mailem, probereme detaily možné spolupráce a připravíme nabídku.

Pustíme se do práce

Pokud se rozhodnete využít našich služeb, uděláme vše pro úspěšné vyřešení vašeho případu.

S čím potřebujete pomoci*

Vaše jméno a příjmení*

Váš telefon*

Ulice a č.p., město*

Váš e-mail*

Poptávám placenou právní službu a potvrzuji, že souhlasím s podmínkami poskytování právních služeb

Přečtěte si, jak nakládáme s osobními údaji zde.