Novela zákoníku práce již v Senátu – co se změní?

4. 6. 2020 Jitka Mihulková Hana Římanová Právo pro podnikání Pracovní právo

Ačkoliv stále není legislativní proces u konce, je velmi pravděpodobné, že bude v nejbližších měsících přijata novela zákoníku práce. Co se přijetím novely změní v pracovněprávních vztazích?

Vládní návrh by měl nově zavést tzv. sdílené pracovní místo, které umožní zařadit na jedno pracovní místo více zaměstnanců se zkráceným úvazkem. Tito zaměstnanci si budou sami rozvrhovat pracovní dobu tak, aby se na místě střídali. 

Změnit by se měly též podmínky vzniku práva na dovolenou a čerpání dovolené. Nově se bude dovolená odvíjet od počtu pracovních hodin, dotkne se tedy zejména zaměstnanců s kratší nebo delší pracovní dobou.

Novelou se mění také doručování písemností v pracovněprávních vztazích, které by se mělo zjednodušit. Písemnost bude doručovat zaměstnavatel zaměstnanci primárně do vlastních rukou na pracovišti, pokud to však nebude možné, bude mu moci písemnost doručit jinými způsoby, mimo jiné prostřednictvím provozovatele poštovních služeb.

Novela však přináší i další méně zásadní změny jako například povinnost zaměstnavatele poskytnout volno s náhradou mzdy pro vedoucí letních táborů a obdobných zájmových činností, dále bude nově povinnost náhrady nemajetkové újmy příbuzným při zvlášť závažném ublížení na zdraví zaměstnance, mění se také výpočet odškodnění pozůstalých po zaměstnanci nebo dojde ke změně úpravy týkající se přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů při převodu činnosti zaměstnavatele.

Chcete být včas informováni o tom, jak Vás novela zákoníku práce ovlivní? Ozvěte se nám, Vaši situaci probereme při konzultaci nebo pro Vaše zaměstnance uspořádáme školení.

Čtěte také

19. června 2020 Frank Bold zahajuje projekt Udržitelné stavitelství. Přijďte ho tvořit s námi na seminář!

Frank Bold zahajuje projekt “Udržitelné stavitelství”. Na úvod semináře představíme projektový záměr Udržitelné stavitelství, dále bude stručně shrnuta podstata výzvy Architects for Future, která je dále aktivně rozvíjena iniciační skupinou architektů pod ČKA, s informacemi o návazných aktivitách.

18. června 2020 Udržitelné stavitelství - praktický katalog opatření v území a právních řešení

Stavebnímu právu, developmentu a životnímu prostředí se ve Frank Bold Advokáti z pohledu práva věnujeme už více než 20 let. A jsme přesvědčeni, že přišla doba aktivně posunout stavebnictví v ČR směrem k inovacím a novým technologiím, rychlejšímu stavění, šetrnému přístupu k životnímu prostředí a zacházení se zdroji energie a vody či maximálnímu využití dopravní a komunikační infrastruktury. Proto jsme iniciovali projekt, jehož cílem je podpořit udržitelné stavitelství v České republice.

Všechny novinky

Ozvěte se nám