Vyhráli jsme u Ústavního soudu

8. 1. 2014 Jiří Nezhyba Energetické právo Právní přezkum územního plánu Soudní spory a vyjednávání Stavební právo a územní plánování

Zastupovali jsme obec Petrovice ve věci zákazu výstavby nových větrných elektráren. Vítězstvím u Ústavního soudu jsme dosáhli toho, že Nejvyšší správní soud bude muset znovu projednat návrh obce Petrovice na zrušení části Zásad územního rozvoje Ústeckého kraje, které výstavbě větrných elektráren bránily.

V Zásadách územního rozvoje Ústeckého kraje, které jsou krajským územním plánem, je regulace možnosti výstavby větrných elektráren vůbec nejpřísnější ze všech krajů v České republice. Zásady zakazují umisťovat větrníky prakticky na celém území, mj. v odstupových vzdálenostech, které nemají žádné zákonné opodstatnění (například 3 km podél státních hranic). Přitom však Ústecký kraj patří k regionům s největším větrným potenciálem, a to zejména v centrální a východní části Krušných hor.

"Pokud bude Nejvyšší správní soud respektovat závěry Ústavního soudu, věřím, že zákaz výstavby větrných elektráren v Ústeckém kraji zruší. Jde o jeden z příkladů, kdy kraj nelegálně šikanuje obce, které chtějí větrné elektrárny na svém území," řekl Jiří Nezhyba z advokátní kanceláře Šikola & Partneři (dnes Frank Bold Advokáti).

Náš tým právníků uspěl již ve čtyřech dalších případech, kdy kraje nezákonně omezovaly rozvoj větrné energetiky, a zrušil příslušné části zásad územního rozvoje krajů Vysočina (2009), Plzeňského (2010), Moravskoslezského (2011) a Karlovarského kraje (2012).

Podívejte na reportáž České televize.

Jiří Nezhyba

Vedoucí advokát, partner

Potřebujete radu právníka v oblasti energetiky?

Za váš byznys s čistou energií nasadíme všechny naše silné zbraně: dokonalou znalost legislativního prostředí, obchodních zvyklostí a trendů, orientaci v technických otázkách provozu a bohaté zkušenosti s postupem státních orgánů.

Obraťte se na nás

Ozvěte se nám