Proč mít agenta pro zajištění?
Hlavním úkolem agenta je postarat se o realizaci zajištění (typicky zpeněžení zástavy) v případě, že emitent nedokáže dostát svým závazkům vyplývajícím z dluhopisů. Je to právě agent pro zajištění, kdo s emitentem uzavírá zástavní smlouvu, případně smlouvu o jiném zajištění.
Kromě toho se agent povinně účastní schůzí vlastníků dluhopisů. Dojde-li u emitenta k zásadním změnám a emitent nesvolá schůzi vlastníků dluhopisů, může schůzi svolat právě agent pro zajištění.
Povinnosti agenta pro zajištění
Agent pro zajištění musí vykonávat svou činnost s odbornou péčí, jednat kvalifikovaně, čestně, spravedlivě a v nejlepším zájmu vlastníků dluhopisů. Přitom je vždy vázán rozhodnutím vlastníků dluhopisů přijatým na schůzi vlastníků dluhopisů. Schůze vlastníků dluhopisů může agenta pro zajištění kdykoliv odvolat a nahradit jej jiným.
Kdo může být agentem pro zajištění?
Jsme přesvědčeni, že agentem pro zajištění by měla být nestranná osoba, která nemá bližší vztah k emitentovi. Může jím bezpochyby být banka nebo obchodník s cennými papíry, což je pro vlastníky dluhopisů nejbezpečnější varianta. Z naší zkušenosti však banky o tuto činnost především u menších (zejména podlimitních) emisí dluhopisů nemají zájem.
Alternativou může být agent pro zajištění z řad advokátů, notářů nebo insolvenčních správců. Česká advokátní komora nám potvrdila, že výkon činnosti agenta pro zajištění je slučitelný s výkonem advokacie. Není vyloučeno, aby činnost agenta pro zajištění vykonával libovolný podnikatel. To však nedoporučujeme, neboť pro investory pravděpodobně nebude dostatečně důvěryhodný.
Smlouva s agentem pro zajištění
Rozhodne-li se emitent dluhopisy zajistit, je uzavření smlouvy povinné. Smlouva musí mít písemnou formu a musí upravovat alespoň podmínky a postup při změně agenta pro zajištění.
Jsme přesvědčeni, že smlouva by neměla umožňovat jednostrannou výpověď ze strany emitenta a podobně nedoporučujeme ani jednostrannou výpověď ze strany agenta pro zajištění. Na investory totiž opět nebude působit přesvědčivě.
Dále doporučujeme do smlouvy zahrnout:
-
pravidla odměňování agenta pro zajištění;
-
dovolené a nedovolené způsoby nakládání se zástavou a postup při jejím zpeněžení;
-
pravidla pro případné využívání služeb externích právních, daňových či jiných poradců a limit pro hrazení těchto nákladů emitentem;
-
závazek emitenta zpřístupnit agentovi pro zajištění seznam vlastníků dluhopisů, aby byl schopen samostatně svolat schůzi vlastníků dluhopisů.
Dluhopisy s „odloženou“ zástavou
Setkali jsme se s požadavkem klienta, který měl připravený developerský projekt a chtěl jej financovat prostřednictvím zajištěných dluhopisů. Nemovitost, jíž hodlal pohledávky z dluhopisů zajistit, však ještě nevlastnil a její koupi chtěl financovat právě z finančních prostředků získaných prodejem dluhopisů.
Podle nás nic nebrání tomu, aby emitent vydal „v budoucnu zajištěné“ dluhopisy, pokud tento model investorům transparentně vysvětlí a nesnaží se vzbudit zdání, že dluhopisy jsou zajištěné již od počátku.
Zajistit dluhopisy lze i nemovitostí, jejíž pořízení hodlá emitent financovat právě prostřednictvím dluhopisů. V takovém případě hovoříme o tzv. odložené zástavě, neboť ke vzniku zajištění dochází teprve dodatečně. Ilustrační foto.
Očima Frank Bold Advokátů
Zakotvení institutu agenta pro zajištění do zákona o dluhopisech a jeho povinné použití při vydávání zajištěných dluhopisů hodnotíme jednoznačně kladně. Agent pro zajištění, který za výkon své funkce odpovídá jak v soukromoprávní rovině, tak i v rovině trestněprávní, je podle našeho názoru dostatečnou zárukou, že investice vlastníků dluhopisů zůstane v relativním bezpečí.