Otázky a odpovědi: Jak na sdílení elektřiny? Větší odběratelé se mohou snadno propojit s výrobci
- 05. 09. 2024
- Články > Energetické právo
Technický potenciál pro instalaci FVE na střechách vhodných městských objektů ve městě Aš se v souhrnu pohybuje okolo 1,6 MWp instalovaného výkonu s maximální roční produkcí 1,5 GWh elektrické energie.
Celkový technický potenciál instalovaného výkonu v rámci vhodných a dostupných pozemků města Aš mimo střechy je až 2 MWp, což představuje cca 2 GWh roční produkce elektrické energie. Při ceně silové elektřiny 3000 Kč/MWh pak může vyrobená elektřina při maximálním využití kapacity města přinést Aši ročně až 10 milionů Kč.
Novela energetického zákona známá jako Lex OZE 2 zavádí do českého práva dlouho očekávané možnosti, jak ve vašich různých objektech a odběrných místech sdílet elektřinu z OZE.
V diskuzi ohledně sdílení elektřiny zaznívají i neúplné a nepřesné informace. Získejte jasnou představu o vašich možnostech sdílení elektřiny. Srozumitelně vám v naší analýze na modelových příkladech představíme formy využití vyrobené elektřiny a související požadavky na samosprávy.
Aktivní zákazník je poměrně pružný nástroj, který vám umožní jednoduše sdílet elektřinu například ze solární elektrárny až do 10 odběrných míst. Při vytvoření takové skupiny sdílení potřebujete zejména správně nastavit alokaci (alokační klíče), abyste zabránili nevýhodným přetokům do sítě.
Pokud připravujete komplexnější záměr, ve kterém počítáte s větším množstvím zdrojů vyrábějících elektřinu, máte v plánu řešit sociálními benefity pro účastníky sdílení, zvažujete společné investice do zdrojové základny nebo chcete spolupracovat se soukromými investory, budete pravděpodobně směřovat spíše k založení energetického společenství jako právnické osoby. V takové skupině sdílení může být až 1000 odběrných míst.
Čtěte více ve specializované službě
Výrobny energií může provozovat sama obec, její organizace nebo externí subjekt. Naši experti se seznámí se strukturou vašich existujících i plánovaných energetických zdrojů a s cíli vaší obce v oblasti rozvoje a provozování OZE. Následně vám představíme takové způsoby provozování energetických zdrojů, které urychlí jejich rozvoj a povedou k naplnění vašich plánů.
Související legislativa je obsáhlá a složitá, pomůžeme proto v orientaci v klíčových otázkách a doporučíme vám konkrétní vhodná řešení.
Při výběru dodavatele projektu solární elektrárny nebo bateriového uložiště dalších technologií je ve vašem zájmu vybrat takovou společnost, která zajistí bezproblémovou realizaci a následný servis technologického zařízení.
U větších projektů je třeba respektovat limity veřejného zadávání. Správně nastavená veřejná zakázka vám zaručí, že za vynaložené prostředky získáte nejvyšší možnou hodnotu, nedostanete se do potíží při obhajobě záměru vůči opozici a kontrolním orgánům. Správně postavená smlouva zajistí vaše práva pro případ závady a jiných nedostatků při provozu elektrárny.
Na poli energetiky se samosprávám otevírají příležitosti pro spolupráci s investory. Vedle příspěvků investorů do obecních rozpočtů přinášejí některé typy projektů samosprávám zátěž a omezení pro rozvoj jejich vlastní komunální energetiky.
Pro získání podpory veřejnosti je nezbytné energetické projekty a témata srozumitelně komunikovat směrem k politickým partnerům, k veřejnosti i místním podnikatelům nebo potenciálním investorům.
V opačném případě hrozí, že veřejnost z důvodu neznalosti, nepochopení nebo tradovaných nepravd o obnovitelných zdrojích energie zavrhne projekty, které by jinak získaly zaslouženou podporu.
Pro Pražské společenství obnovitelné energie jsme připravili postup pro schvalování a provoz FVE.
Navrhli jsme řešení pro energetickou nezávislost a úspory v Chytrých Líchách, plánované energeticky samostatné čtvrti.
Připravili jsme provozní modely pro instalaci FVE na střechách budov ve vlastnictví Moravskoslezského kraje a zpracovali zadávací dokumentaci pro výběr dodavatelů.
Pro potřeby vznikající energetické koncepce města Aše jsme zpracovali návrhy spolupráce s developery v oblasti energetiky a doporučeními, jak řešit energetické potřeby města a jeho obyvatel.
Současný stav své místní energetiky si obce a města mohou zdarma zmapovat prostřednictvím krátkého online dotazníku nazvaného Energie pro města. Výsledkem je vyhodnocení a přehledný krokoměr, který vám vysvětlí, v jakém bodě se jako obec nacházíte a kudy se máte vydat dál. Nástroj je k dispozici zdarma.