Rok a půl můžete stavět obnovitelné zdroje rychleji. Soláry do tří a tepelná čerpadla do jednoho měsíce
- 05. 01. 2023
- Články > Energetické právo
Vaše město má řadu možností, jak sebe a své obyvatele vymanit z kleští energetické krize a přispět k vlastní energetické stabilitě. Určitě už přemýšlíte, jakým způsobem se se situací popasovat.
Na základě našich analýz pro města víme, že vybudování vlastního portfolia fotovoltaických elektráren (FVE) i jen na střechách městských budov může přinést městu do rozpočtu při současných cenách významný dodatečný příjem nebo úspory.
Technický potenciál pro instalaci FVE na střechách vhodných městských objektů ve městě Aš se v souhrnu pohybuje okolo 1,6 MWp instalovaného výkonu s maximální roční produkcí 1,5 GWh elektrické energie.
Celkový technický potenciál instalovaného výkonu v rámci vhodných a dostupných pozemků města Aš mimo střechy je až 2 MWp, což představuje cca 2 GWh roční produkce elektrické energie. Při ceně silové elektřiny 3000 Kč/MWh pak vyrobená elektřina při maximálním využití kapacity města může Aši přinést ročně až 10 mil. Kč.
Společnost vám pomůže zefektivnit, zrychlit a zpřehlednit správu a rozvoj městské energetiky, maximálně využít dotačních příležitostí a možností úspor i synergie mezi více subjekty a tím vaše město posunout k energetické soběstačnosti. Městskou energetiku budete aktivně řešit a nezůstanete ve vleku událostí.
Díky našim zkušenostem zefektivníme proces přípravy a implementace celého projektu. Pomůžeme vám se zorientovat a využít zkušeností z dalších měst. Vytvoříme vám právní řešení na míru, ale s využitím zkušeností z už realizovaných projektů.
Energetické společenství je právnická osoba, jejíž členové vyrábí elektřinu ve vlastních výrobnách elektrické energie (obvykle z obnovitelných zdrojů) a následně ji mezi sebou sdílí a spotřebovávají. Výhody energetického společenství spočívají především ve vyšší míře energetické soběstačnosti a nezávislosti, levnější energii pro občany obce, prevenci energetické chudoby, zapojení veřejnosti, a tím pádem decentralizaci a demokratizaci energetiky a rozvoji obnovitelných zdrojů energie.
Právní úpravu energetického společenství přinese novela energetického zákona, kterou navrhuje Ministerstvo průmyslu a obchodu. Díky tomu, že bude možné využít stávající formy právnické osoby (spolek, družstvo, s.r.o.), je možné energetické společenství založit již teď a získat náskok například při získávání dotací.
1. Pomůžeme Vám zpřesnit představu a postup. Na právní konzultaci Vám a Vašim kolegům ve městě pomůžeme se v tématu zorientovat.
2. Vybereme s Vámi vhodnou právní formu energetického společenství. Energetické společenství může mít různou podobu. Od spolku, přes družstvo až po s.r.o..
3. Připravíme pro Vás organizační model energetického společenství a založíme energetické společenství.
Pro obce a města nyní běží hned dvě výzvy z Modernizačního fondu na podporu fotovoltaických elektráren, včetně systémů akumulace (jak do baterií, tak i do vodíku). Jedná se o tzv. Komunální FVE pro malé obce do 3 tisíc obyvatel a Komunální FVE pro větší obce (energetická společenství). Žádosti je možné podávat do 15. března 2023. Příjemcem podpory mohou být obce, samosprávné městské obvody a městské části nebo jimi zřízené příspěvkové organizace nebo jimi ze 100 % vlastněné právnické osoby.
Pro samosprávy a jejich organizace byla vyhlášena také výzva Obnovitelné zdroje energie ve veřejných budovách z OP ŽP, přičemž žádosti o dotaci se podávají do 31. května 2023. U výstavby OZE pro veřejné budovy mohou žádat školy, obce, kraje atd. Podpora je poskytována prostřednictvím tzv. jednotkových nákladů (zjednodušené metody vykazování nákladů) pro jednotlivá opatření.
Registrujte se - podrobnější nabídky k dotacím vám pošleme
Instalací solárních panelů a uvedením do provozu to nekončí. V rámci expertní skupiny Frank Bold se Vám postaráme i o pravidelný servis, povinnosti vyplývající ze zákona a také dohlédneme na ekonomiku projektu.