Sdílení energií v Česku je tu. Jak bude po schválení Lex OZE 2 v praxi fungovat?
- 05. 12. 2023
- Články > Komunální a komunitní energetika pro samosprávy
Získejte kontrolu nad energiemi ve svém městě nebo obci a využijte potenciál obecních střech k úsporám nebo zajímavému příjmu. Ve Frank Bold Vám pomůže ve fázi plánování, přípravy, rozvoje i provozování OZE.
Technický potenciál pro instalaci FVE na střechách vhodných městských objektů ve městě Aš se v souhrnu pohybuje okolo 1,6 MWp instalovaného výkonu s maximální roční produkcí 1,5 GWh elektrické energie.
Celkový technický potenciál instalovaného výkonu v rámci vhodných a dostupných pozemků města Aš mimo střechy je až 2 MWp, což představuje cca 2 GWh roční produkce elektrické energie. Při ceně silové elektřiny 3000 Kč/MWh pak vyrobená elektřina při maximálním využití kapacity města může Aši přinést ročně až 10 milionů Kč.
Při výběru dodavatele projektu a technologie je ve Vašem zájmu vybrat takovou společnost, která zajistí bezproblémovou realizaci a následný servis technologického zařízení.
Pro Vaše veřejné zakázky připravíme zadávací podmínky a smlouvy o dílo, které maximálně ochrání Vaše zájmy v průběhu přípravy, realizace a provozování fotovoltaických elektráren.
Zadávací podmínky pro veřejnou zakázku Vám připravíme již od 13.950 Kč.
Výrobny energií může provozovat sama obec, její organizace nebo externí subjekt. Naši experti se seznámí se strukturou Vašich existujících i plánovaných energetických zdrojů a s cíli Vaší obce v oblasti rozvoje a provozování OZE. Následně Vám představíme takové způsoby provozování energetických zdrojů, které urychlí jejich rozvoj a povedou k naplnění Vašich plánů.
Související legislativa je obsáhlá a složitá, pomůžeme proto v orientaci v klíčových otázkách a doporučíme Vám konkrétní vhodná řešení.
Připravíme studii provozní energetické společnosti.
Shrneme její funkce, vhodné právní formy, provozně-ekonomické nároky a potenciál pro rozvoj OZE.
Zajistíme veškerou smluvní dokumentaci pro provozování OZE na městských i soukromých objektech.
Pomůžeme Vám s obstaráním licencí a potřebných povolení.
Novela energetického zákona známá jako Lex OZE 2 zavádí do českého práva dlouho očekávané možnosti, jak v různých Vašich objektech a odběrných místech sdílet elektřinu z OZE. V diskuzi ohledně sdílení elektřiny zaznívají i neúplné a nepřesné informace. Získejte jasnou představu o Vašich možnostech sdílení elektřiny:
Srozumitelně Vám v naší analýze na modelových příkladech představíme formy využití vyrobené elektřiny a související požadavky na samosprávy.
Výhody provozních modelů výroby a spotřeby elektřiny z vlastních zdrojů.
Možnosti hardwarového (technické) zajištění.
Jak na dodávky přímým vedením (soustava microgrid) včetně popisu fungování, porovnání s využitím v distribuční soustavě a lokální distribuční soustavě (LDS).
Možnosti smluvního zajištění v městských provozech dle platné a připravované legislativy.
Výhody institutu aktivního zákazníka a energetických společenství.
Možná úskalí přechodu na novou legislativu a opatření pro fungování v mezičase.
Specifika spotřeby vlastní elektřiny v bytových domech a možné kombinace.
Analýzu s možnostmi a principy sdílení elektřiny Vám dodáme za cenu 29.900 Kč.
Připravíme pro Vás také studii proveditelnosti pro sdílení elektřiny vyrobené ve Vašich zdrojích. Studií proveditelnosti rozumíme návrh řešení na míru pro sdílení elektřiny na komunální úrovni v rámci objektů samosprávy a jejích příspěvkových organizací a v rámci komunitní energetiky se zapojením občanského a podnikatelského sektoru.
Na poli energetiky se samosprávám otevírají příležitosti pro spolupráci s investory. Vedle příspěvků investorů do obecních rozpočtů přinášejí některé typy projektů samosprávám zátěž a omezení pro rozvoj jejich vlastní komunální energetiky.
Pro získání podpory veřejnosti je nezbytné energetické projekty a témata srozumitelně komunikovat směrem k politickým partnerům, k veřejnosti i místním podnikatelům nebo potenciálním investorům.
V opačném případě hrozí, že veřejnost z důvodu neznalosti, nepochopení nebo tradovaných nepravd o obnovitelných zdrojích energie zavrhne projekty, které by jinak získaly zaslouženou podporu.
Současný stav své místní energetiky si obce a města mohou zdarma zmapovat prostřednictvím krátkého online dotazníku nazvaného Energie pro města. Výsledkem je vyhodnocení a přehledný krokoměr, který Vám vysvětlí, v jakém bodě se jako obec nacházíte a kudy se máte vydat dál. Nástroj je k dispozici zdarma.