Články

Nový stavební zákon: změny v plánovacích smlouvách a smlouvách obcí s developery

5. 3. 2020, 13:55 Jiří Nezhyba Pavel Černý Stavební právo a územní plánování

Návrh nového stavebního zákona přináší nejen úpravu plánovacích smluv, ale zejména právně ukotvuje stále častější praxi, kdy obce uzavírají s developery nejrůznější smlouvy, na jejichž základě jim investor přispívá na veřejnou infrastrukturu, občanskou vybavenost či zajištění veřejných služeb.

Developerské smlouvy jako nástroj odpovědného developmentu

28. 2. 2020, 12:19 Pavel Franc Stavební právo a územní plánování

Před více než 10 lety do České republiky dorazilo udržitelné stavebnictví, které se soustředí na energetickou úspornost, pasivní standard a technologická řešení. Po uplynutí jedné dekády přichází navazující trend odpovědného developmentu.

Frank Bold podporuje odpovědný development

18. 2. 2020, 15:23 Pavel Franc Stavební právo a územní plánování

Začínali jsme jako studenti práv hájící občany i spolky před dlouhodobě neudržitelnými stavebními projekty. Od té doby utekla spousta času a konečně přichází doba, kdy jsou bezohledné projekty společensky nepřijatelné. Developeři začínají stavět s ohledem na okolí. Zastupujeme zájmy těch developerů, kteří nabízí projekty s vysokou kvalitou bydlení a udržitelným přístupem k okolí stejně jako hájíme zájmy občanů a samospráv.

Upravená koncepce stavebního zákona přinese to, co všichni nechtěli: zmatek a prodloužení lhůt

13. 2. 2020, 15:11 Pavel Černý Jiří Nezhyba Stavební právo a územní plánování

Ministerstvo pro místní rozvoj a premiér Andrej Babiš dohodli se se Svazem měst a obcí ČR dohodli na podstatné změně koncepce návrhu nového stavebního zákona. V návaznosti na tento krok od přípravy zákona odstoupila Hospodářská komora ČR. Snaha o ústupky kritikům, pokud směřují proti některým ze základních koncepčních prvků návrhu zákona, povede k zásadním komplikacím.

Účast Franka Bolda na přípravě dílčích částí paragrafového znění nového stavebního zákona

12. 12. 2019, 11:42 Pavel Franc Stavební právo a územní plánování

V listopadu byl zveřejněn návrh nového stavebního zákona, na němž se podíleli i Frank Bold Advokáti. Do Vánoc je možné k návrhu podávat připomínky, do konce ledna by jej měla projednat vláda.

Jaké je paragrafové znění nového stavebního zákona?

12. 12. 2019, 11:13 Pavel Černý Stavební právo a územní plánování

Aktuálně zveřejněný návrh paragrafového znění nového stavebního zákona má přinést zásadní změny v oblasti povolování staveb i územního plánování. Frank Bold Advokáti, kteří se na přípravě částí návrhu podíleli, pro vás shrnují jeho nejdůležitější aspekty.

Frank Bold Advokáti demytizují nový stavební zákon

5. 12. 2019, 16:03 Pavel Franc Stavební právo a územní plánování

Nový stavební zákon vyvolává řadu rozporuplných reakcí a kritiky od nestandardního procesu pořizování zákona po všechny limity a rizika, které jeho rekodifikovaná verze má a bude mít. Nepodloženou kritiku schytal i v rámci úprav tzv. plánovacích smluv. Vznikla tak řada mýtů a dohadů, tak je na čase začít demytizovat.

Příměstské satelity jsou často přítěží, ale obce si za ně mohou samy

3. 10. 2019, 08:20 Pavel Franc Právo pro veřejnou správu Stavební právo a územní plánování

Obec má v rukou nástroje, jak ovlivnit podobu obytné výstavby a udržet pod kontrolou výdaje, které jí noví obyvatelé přinesou.

Ozvěte se nám